Osobní hranice – jak to máte vy?

Měly jsme další úžasné osobní setkání se ženami, které se posouvají ve svém životě vpřed. Setkání máme pravidelně 1x za měsíc a vždy s jiným tématem, i když se ve své podstatě prolínají.

Špatně nastavené hranice berou energii?

Fenoménem současné doby je nedostatek energie a to také souvisí s nastavením osobních hranic. Pokud hranice nemáte pevně stanovené, vycházíte a jednáte z role oběti a oběť energii nikdy nemá. 

Oběť ji potřebuje dodávat zvenčí, protože svoji vlastní spotřebovala. Z mého pohledu žijeme v oběti velkou část svého života, jen úplně nevidíme, co všechno se dá pod oběť zařadit.

Jsou to různé roviny a čím více a déle se tímto tématem zabývám, tím více tyto roviny vidím. Už teď vám ale chci říct, že stojí za to jim dát patřičnou pozornost. Hodně, opravdu hodně se vám v životě uleví.

Jak poznáte, že jste v roli oběti?

 • Vnitřně se trápíte,
 • zůstáváte stát na místě, i když je vám zle,
 • máte pocit, že nad svým životem nemáte moc,
 • jste nemocní,
 • prožíváte hodně strachu, který vás paralyzuje (díky němu uděláte jiná rozhodnutí, než skutečně chcete),
 • žijete v režimu a přesvědčení, že stále něco musíte,
 • nemáte na sebe čas,
 • litujete se,
 • upřednostňujete všechny okolo a na sebe nemyslíte,
 • děláte práci, která vás nebaví atd.

Možná si řeknete, že je toho hodně, kolik byste toho potřebovali změnit. Někteří z vás možná zatím nevidí, že v roli oběti jsou. Jak to poznat? Opět přes to, že vám daná situace bere energii.

Jak máte nastavené hranice?

Podívejte se na to, jak máte nastavené vlastní hranice a položte si otázky:

 • Kam až nechám druhého zajít? 
 • Kam až zajdu sám/sama vůči sobě a svému tělu?
 • Dovolím si odpočívat? Pokud ne, proč?
 • Přehlížím, že už nemůžu?
 • Proč dopustím, že jedu nedoraz?
 • Řeším včas to, co mě trápí?
 • Proč stojím na místě, když vím, že mi v tomto stavu není dobře?
 • Do jaké míry ničím své zdraví?

Navnímejte si, jak se u dané otázky cítíte a chvíli si přemýšlejte nad tím, jak daleko jste své hranice posunuli.

Udělejte první krůček

Pak vezměte jednu věc, na kterou se zaměříte a postupně ji změňte. Až to uděláte, s vyřešením se vám uleví a vrátí se i energie. Takhle postupujte krok po kroku. Vypadá to jednoduše, ale musím říct, že je to cesta.

K tomu jsou skvělá tato osobní setkání, které děláme. Ženám přichází spousta uvědomění. Najednou více vidí vlastní vnitřní zranění. Vidí i vzorce, které si vytvořily v dětství a dodnes je žijí. Tak to máme totiž všichni, jen o tom někdo ví a jiný ne.

Reagujte na své tělo včas

Špatně nastavené osobní hranice a s tím spojená role oběti a následné vyčerpání jde ruka v ruce. Jestli se s něčím setkávám velmi často, tak s tím, že lidé reagují na své vyčerpání pozdě. Problém je, že pokud se vyčerpáváte z jakéhokoli důvodu dlouhodoběji, vybere si to svou daň.

Nejsme zvyklí přemýšlet nad tím, že dlouhodobé vyčerpání znamená, že čerpám energii i ze svých orgánů. Ty pak chřadnou, nemohou vykonávat funkci tak, jak mají a přichází psychosomatické potíže a následně i diagnózy. Přitom stačilo jen včas reagovat na úbytek energie.

Nemám na sebe čas – znáte to?

Hodně lidí svůj stav podceňuje a tak je jejich tělo ve větší pasti, než si umí přiznat. Tělu pak nestačí se jen prospat a dál normálně fungovat. Je to, jako byste dali hladovému jednou chleba a dost. Tak to prostě nefunguje.

Nemám na sebe čas – to je role oběti, ve které zapomínáme na tu nejdůležitější osobu – na sebe. Pamatujte, že když dáte pozornost sobě, vyřešíte více než jen sebe. Život se rozzáří nejen vám, ale i lidem kolem vás.

Proč vlastně nemáme čas?

Protože nemáme prioritu a pozornost na tom, jak se cítíme. Podívejte se proto, jak se cítíte a uvidíte, jak máte nastavené své hranice. Své vlastní, vůči sobě. Je to otázka sebelásky a ta se snoubí s tématem hranic.

Tohle ještě zvládnu

Často máme nastaveno, že TO ZVLÁDNEME a tak přehlédneme, že už jedeme na rezervu. Spálíme své palivo, často až do morku kostí (z toho jsou pak všechna ta těžká onemocnění). I tohle je model nastavení hranic vůči sobě.

Proto je potřeba dočerpat sílu v podobě odpočinku, kvalitního jídla, nebo podpůrných přírodních tablet (kapek), které jsou palivem a výživou těla. Opět je potřeba si říct: „Proč zacházím tak daleko? Proč si tak nakládám?“ Jasně, teď vám vyběhnou myšlenky na hypotéku, závazky atd., ale to je stále stav bezmoci, tudíž oběti.

Chcete být ve své síle?

Pokud ano, udělejte následovné:

 1. Když máte těžší období (vztahy, práce atd.), znamená to jisto jistě stres a stresem přicházíte o energii. Je důležité mít na VĚDOMÉ ÚROVNI, že tímto stresem a situací vyčerpám své životní síly. Když tohle přijmete, je jasné, že je tělu MUSÍTE VRACET. Nasytit své tělo. Zároveň z toho plyne, že čím větší sílu máte, tím větší prostor pro změnu svých osobních hranic uděláte.
 2. Začněte měnit své vnitřní nastavení a hranice. Sledujte, jak je máte nastavené a měňte je tak, aby vám v tom bylo dobře. Čím více se zbavíte role oběti, tím více energie budete mít. Pamatujte, je to cesta a chvíli to trvá.

Typy na podporu energie a psychickou pohodu

 • Sir Antons – můj oblíbený, protože lidem vytváří pevnou půdu pod nohama. Zlepší psychiku a dodává energii. zatím není na trhu nic, co by umělo dělat dva různorodé záměry. Zklidnit a přesto dodat energii.
 • Power – jedná se o esenciální olej a prawtein, který je plný živin, mořské řasy a bylin. Tělu tak dodáte potřebnou energii a vyplníte deficit. Důležitá je kombinace. Tedy čichání oleje a užívání prawteinu.
 • A ještě něco na sebelásku, ať vám to pěkně jde.

Skupinové setkání

Určitě se zaměřte na čas pro sebe. I osobní setkání jsou časem pro sebe. Pokud vás tato témata zajímají, přijďte. Rádi vás uvidíme. Termíny vyvěsím na stránce Žena v harmonii. A co na závěr?

Program Začni hořet

Letos bych chtěla znovu otevřít program Začni hořet. Je velmi aktuální. Teď přes léto se nasosáme sluníčka a pojedeme na dovolenou. Pak se ale většina lidí vrátí do starých kolejí. Nemusí to tak být a přesně proto je tu kurz, který vás nakopne zpátky do života. O termínu dám včas vědět tady i na osobním Fb profilu a také na stránce Žena v harmonii. Pokud jste v mé databázi, tak se to jisto jistě dozvíte.

Lenka Pavlíková
Miluji osobní rozvoj, inspiruji a předávám nástroje k dosažení zdraví a životní svobody. Jsem autorkou e-booku 9 kroků k životní svobodě. Tento e-book je průvodcem pro každého, kdo se chce zbavit různých omezení, která člověku brání jít si za svými sny a touhami. Více o mně si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů