Máte čuch na lidi, firmy a situace?

„Ahoj Životní svobodo,“ volá mi kamarád. Kdo neví, proč mi tak říká, tak proto, že má facebooková stránka se jmenuje Životní svoboda. 😊

„Tak jsem zase četl tvůj příspěvek a potřebuji s tebou něco rozebrat. To je neskutečný, jak ty se vždycky trefíš do toho, co potřebuji. Viděl jsem, že zase chystáš workshop, a třeba bys mi pomohla.“ Vyprávěl mi svůj příběh o tom, jak podniká, ale má problém.

Firmy i jednotlivci, se kterými spolupracuje, nemají podobný pohled na podnikání.

Zajímá je jen to, kolik zinkasují, a aspekty jako je dobrý vztah s klientem, práce srdcem, dělat pro klienta to nejlepší, dodržet termíny atd. pro ně nejsou důležité. Neustále tak musí všechny upomínat, a pak sám nedokáže splnit, co slíbil, protože pracuje ve stavebnictví a je provázaný s mnoha dalšími lidmi.

„Víš, já své podnikání pořád navyšuji, ale s tím mi narůstá i počet problémů. Kvalitní firmy mají moc práce a nestíhají a ty, co zůstaly volné, tak na ně není spoleh. Co s tím? Vím, že tobě se tyhle věci asi moc nedějí. Co děláš jinak?“

Vím o něm, že by moc chtěl, aby jeho firma vzkvétala. Chvilku jsme si povídali. To, že si určité situace přitahujeme, už ví a snaží se na sobě pracovat. Jenomže na čem všem je potřeba pracovat?

Poradila jsem mu dvě důležité věci. Zkuste o nich také popřemýšlet.

1. Hodnoty, které jsou stavebním kamenem každého jednotlivce

Musíte přesně znát své hodnoty. To, co je pro vás důležité a přes co prostě nesmíte jít. A pokud ano, musíte si to přesně pojmenovat, protože pak vás to nebude tolik vyčerpávat.

Když vezmu například hodnotu kvality. Buď se smíříte s tím, že spolupracujete s někým, o kom máte pochybnosti, a přijmete i následné problémy, nebo s dotyčným nebudete spolupracovat.

Pokud dáte na začátku opravdu jasně najevo, kde jsou hranice a přes co vy sami nejdete, dotyčný vycítí vaši pevnost a mnohdy předem ze spolupráce vycouvá.

Tuší totiž, že by měl víc problémů, než je ochoten mít, i když je na ně zvyklý. Navíc, čím více jste ve svých hodnotách „usazeni“, tím méně takové partnery přitahujete.

Lidé často berou vše, co jim přijde pod ruku. Bojí se si vybírat. Tvrdím, že vy se tomu buď přizpůsobíte a budete taky paběrkovat, anebo zvýšíte svoji hodnotu, ukážete ji okolí a pak budete vyzobávat to, o čem si druzí myslí, že na to nedosáhnou.

2. Máte čuch na lidi, firmy i situace?

Druhá věc je, jestli máte „čuch“ na lidi a na firmy.

„Víš, já si myslím,“ řekla jsem mu, „že jednáš hlavně logikou, používáš jen rácio, a pak tě zklame nos. Neodhadneš, kdo tě utopí. Když lidé něco dlouhodobě řeší, tak proto, že danou situaci už chtějí mít vyřešenou, udělají kompromis. Možná je to jako s těmi novými spolupracovnicemi, o kterých jsi mi povídal. Vím, že už dlouho někoho hledáš, a když ti pak někdo konečně přijde do cesty, vezmeš ho. No a na něm si vylámeš zuby. Prostě nepoužíváš intuici. A intuice = čuch na lidi, firmy i situace.“

INTUICE= ČUCH NA LIDI, FIRMY I SITUACE

„A víš, že na tom něco je? Kolikrát mám takový divný pocit, že třeba tahle parta to nebude dělat dobře. Přesto do toho jdu. Oni to opravdu pokazí a já s tím mám pak jen hromadu problémů.“

„Jo, to je přesně ono. Víš, my lidé v západním světě jsme úplně zapomněli, že máme radar, který nám prozradí víc, než co jsme schopni vymyslet, vidět a slyšet. Dostáváme jemný signál, někdy i velký, že tohle není ono. A když neposloucháme svůj nos, tak přes něj dostaneme.“

„Jo, máš úplnou pravdu. Tak tohle chci změnit.“

Super, tak nejen tohle je náplní workshopu. Ještě tam asi přidám tipy na cvičení, protože když se podíváš na světové špičky mezi podnikateli, tak se dozvíš, že všichni meditují. Víš, já ne nadarmo píšu rady typu ‚udělejte si svůj rituál“.

To jsou totiž přesně ty momenty, kdy člověk vypne, uvolní se, uklidní se a prohloubí tím svoji intuici. V ruchu, zmatku a chaosu nikdo nezaslechne, že ho intuice odrazuje.

„Bezva, to mám radost, to tam určitě dej.“

Tím jsme rozhovor ukončili, já si udělala poznámku, jaké další tipy pro vás budou užitečné, a teď už konstatuji jen jedno:

Čím lépe člověk zná sám sebe a čím lépe umí používat svůj nos, tím rychleji odhalí a rozpozná nejen jaký má ten druhý úmysl, ale také to, jak to asi dopadne, když s ním začne spolupracovat.

Cítíte „ve vzduchu“ problémy nebo hladký průběh.

Když si přesně pojmenujete své hodnoty a ukotvíte se v nich, narůstá sebevědomí nejen vám, ale i firmě. Za svůj život jsem tuto vlastnost hodně posílila a musím říct, že jsem si díky ní svůj život podstatně ulehčila.

Pojďte se to naučit také. Kdy, kde a co všechno na workshopu bude? Podívejte se: WORKSHOP – ZAPÁLENÝ PODNIKATEL ANEB S ENERGIÍ DOKÁŽETE VÍC.

 

 

Lenka Pavlíková
Miluji osobní rozvoj, inspiruji a předávám nástroje k dosažení zdraví a životní svobody. Jsem autorkou e-booku 9 kroků k životní svobodě. Tento e-book je průvodcem pro každého, kdo se chce zbavit různých omezení, která člověku brání jít si za svými sny a touhami. Více o mně si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů