Ego nás dovádí k šílenství.

ego

Opravdu nás ego nás dovádí k šílenství? Možná po přečtení článku změníte názor na to, zda na sobě pracovat či nikoli. Ego je opravdu velké téma.

Pokud si neuvědomujeme své ego, řídí nám život podle svého bez ohledu na to, jací opravdu jsme, bez ohledu na naší podstatu. Nikdy jsem nad ním nepřemýšlela tak do hloubky, jako poslední měsíc. Dalo by se říct, že jsem ho začala studovat dopodrobna.

Co je ego? Je dobré nebo zlé? Je ego naše přirozenost? Mluví jazykem srdce, nebo jazykem naší mysli? Je neskutečně zajímavé studovat sebe, své reakce a začít si uvědomovat, kdy z vás mluví vaše podstata a kdy z vás mluví ego.

Hodně lidí vnímá ego jen jako moment, kdy se člověk chová nadřazeně, sobecky nebo povýšeně. Pak o někom říkáme: „Ten má ego. Ten je egoistický.“ Asi vás teď překvapím, ale ego je téměř všude. Jsme jím prosáklí jak houba.

Ego z nás mluví podle toho, jakou hrajeme v životě roli. A rolí hrajeme nespočet. Dalo by se říct, že jsme všichni divadelní herci. Nesedí vám to? Nikdy jste nepřemýšleli o tom, že hrajete také role? Uvidíte, budete překvapeni.

Představte si, že jste rodič. Rodič je role, kterou hraje vysoké procento populace. Vy jako rodič, jste velký. Velký oproti dítěti. Takže si berete výsostné právo na to, poučovat, vysvětlovat, radit, kárat, chovat se nadřazeně ze své pozice „většího“.

Tohle nedělej, to je špatně. Tohle nezvládneš, to já vím, už jsem to zažil. Na to ani nemysli, tam by ses v životě nedostal, to je pro chytřejší lidi. Tímhle se neuživíš. Jsi normální? Vždyť to není reálné!

Slyšíte se v tom? Jenomže takto promlouvá vaše ego. Ego je namachrované. Potřebuje posílit a posiluje se v tomto případě převahou. Převahou zkušeností a síly. Vlastně nemusíte být ani rodič, abyste se nesetkali s radami ega.

Nebo jste šéf. Šéf, to je post, že? Šéf deleguje, kritizuje a dovolí si klidně lidem ničit psychiku i zdraví. Jo šéf, to je kalibr. Každý ho musí na slovo poslouchat. Jak by to vypadalo, kdyby tu nebyl. Víte, kolik má se vším starostí? I on si ničí zdraví a psychiku protože má vyšší pozici. Víte vůbec, jakou tíhu má na sobě? V pracovní době je šéf a ten není roven člověku s nižší funkcí. Tak!

Možná budete souhlasit a možná ne, ale řeknu vám příběh. Byla u mě klientka a naříkala si, jak je hrozná doba. Lidé jsou na sebe zlí, nemají k sobě blízko.

Kam se vytratily vztahy na pracovišti i ve vztazích.

Vedle pracovny mám místnost, kam lidé chodí na plazmový generátor. Vešla jsem za ní, protože jsem tam něco zapomněla a ona telefonovala. Její hlas byl velmi, velmi nepříjemný a nadřazený. V mžiku jsem pochopila, že hovoří s nějakým podřízeným. Okamžitě mi proběhl hlavou rozhovor před půl hodinou. Byl to jiný člověk.

Píšu to proto, abyste viděli, jak lehce člověk sklouzne do jiné role. Předtím byla v roli, kdy by byla moc ráda, kdyby jí obklopovala lidskost a byly pěkné vztahy.

Během pár minut se překlopila do role „nepříjemného šéfa“.

A o tom to celé je. Každou chvíli hrajeme jinou roli a ego rozhoduje o tom, jaká ta role bude. Pokud se nerozhodnete s tím skoncovat. Svět a ani život se nezmění, pokud každý nezačne u sebe.

Určitě jste si všimli, že na dovolené se lidé změní.  Všichni jsou tam více v pohodě, více se totiž vrací ke svému jádru, ke svému srdci. Nehrají tolik rolí, kolik jich hrají v běžném životě.

Role, kde přendavají jednu masku za druhou. Jednou musím vypadat jako autorita a jednou potřebuji pochopení. Pak potřebuji pomoc, tak jsem jak beránek a později se mi daří, jsem v bodě setrvalého štěstí, tak už dotyčného nepotřebuji. Můžu poučovat i kritizovat.

Ego je největší kamarád s vaší myslí, která vám ustavičně podsouvá falešná obvinění, falešná fakta o sobě samých.

Ego potřebuje mít stále pravdu, potřebuje uznání, potřebuje pochopení, potřebuje litovat a být obětí. Ono toho tolik potřebuje! Ego dokáže být zákeřné. Dokáže vám snižovat sebevědomí, dokáže vám ukazovat tu nejhorší tvář.

Dokola poukazuje na to, že nejste dost dobří. Vždyť má zkušenost. V životě jste už selhali, má přeci pravdu a nelení vám to připomínat. Jenomže ono pravdu nemá, protože vy jste podstata bytí. Vy jste! Jen se musíte dostat více k sobě. Poznat více sami sebe, aby vás ego neovlivnilo více, než je zdrávo. Když začnete ego sledovat a studovat, tak zjistíte, že s vámi manipuluje, jak se mu zlíbí.

Proto lidé nevědí, kdo vlastně jsou, co mají rádi, co je v životě naplňuje. Dělají práci, která je nebaví, podstupují bolestivé situace, nedovolí si to, co by si dovolit mohli a to vše kvůli egu. Jsou odpojeni od sebe, od své podstaty. Tak velkou úlohu hraje ego v našich životech. Dokonce i bolest je dílem ega. Ale o tom zas někdy příště.

Máte také zkušenost s egem? Kdy vám vaše ego znepříjemnilo život? Možná vás teď napadne mnoho okamžiků, kdy i k vám promlouvalo ego druhého člověka a ne jeho podstata.

Lenka Pavlíková
Miluji osobní rozvoj, inspiruji a předávám nástroje k dosažení zdraví a životní svobody. Jsem autorkou e-booku 9 kroků k životní svobodě. Tento e-book je průvodcem pro každého, kdo se chce zbavit různých omezení, která člověku brání jít si za svými sny a touhami. Více o mně si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů