Představa o sobě samém. Je to chyba nebo velké plus?

2

Můžeme se cítit jako velikáni v aréně, ale také jako bezcenní jedinci.

Každý z nás dělá jednu velkou chybu a tou je PŘEDSTAVA O SOBĚ SAMÉM. To, že si o vás dělají představu ostatní lidé, na to jsme si zvykli a přijde nám to už zcela přirozené. I když je nám to někdy nepříjemné.

Málokdo se však pozastaví nad tím, že si PŘEDSTAVU O SOBĚ vytvořil sám. Někdy je obraz o sobě mnohem horší, než jaká je realita. Člověk dává sám sobě menší hodnotu, než jakou opravdu má. Podceňuje se, nedůvěřuje v sebe a své schopnosti. Raději se nikam netlačí, protože na to určitě nemá. Ani o lepší místo nebude žádat, protože co kdyby to nezvládl?
Dospělí lidé úplně běžně pracují v zaměstnání, které nesnáší. Nedávají jim smysl. Jediné, proč tam chodí, jsou peníze. To je ovšem velmi krátkozraké. V takovém případě se není čemu divit, že po pár letech v sobě necítí jiskru nadšení. Tito lidé dali svoji laťku příliš nízko. Pak je tu druhá strana mince.

Udělám si o sobě obrázek, jaký bych měl být.

Nasadím si laťku výš, než jsem kdy schopen zvládnout .

Tuto laťku si mnohdy nasadím již v dětství, abych se zavděčil rodičům. Přeji si, aby na mě byli patřičně hrdí. Představa o sobě a o vlastním životě může být tak náročná a vyčerpávající, že z ní lidé onemocní. Zdá se vám to přehnané? Ba ne, není. I v dnešní době mladí lidé studují školy jen kvůli rodičům. Obor, který zvolili, je nebaví, jsou z něj vyčerpaní a dochází ke mně, aby se zbavili vyčerpání. Přitom netuší, že hlavním zdrojem jejich potíží je rozhodnutí věnovat se několik dlouhých let studiu oboru, který studovat nikdy nechtěli.

Obraz o sobě je tak velký, že se pod tíhou, kterou na sebe naložil, doslova zlomí.

Lidé neustále žijí ve strachu a nutí se k větším a větším výkonům. Aby nezklamali sebe a okolí, žijí neustále pod vysokým napětím, které si sami vytváří. Možná si teď řeknete, že za to může šéf, který na vás stále tlačí, a podobně. Jste to ovšem vy, kdo na to kývne.

Jak z toho ven?

  • Nechtějte všem vyhovět.
  • Zkuste najít cestu hlavně k sobě.
  • Poznávejte sebe takoví, jací jste.
  • Přiznejte si slabiny a nechtějte z nich udělat za každou cenu silnou stránku. Nechte je být. Každý je má. I ti, co na vás tlačí.
  • Soustřeďte se na to, co vám jde přirozeně dobře, v čem jste silní a nebere vám to tolik energie.
  • Buďte jedničkář, pokud vám to dodává sílu.

1 I lidé, kteří umí řemeslo, jsou důležití. I když se dnešní společnost tváří jinak a uvěřila tomu, že hodnotu má jen vysokoškolák. Víte, jak skvělý pocit jsme měli v této kavárně? Můžete si říct, že je jenom prodavačka. Ba ne. Ta slečna tím žila. A podle toho to tam také vypadalo. Nechtějte plnit očekávání druhých lidí a ani vůči sobě neklaďte nesmyslná očekávání. Určitě nebylo řečeno vše. Když člověku život napoví, je důležité, aby ve svém životě něco změnil, byť je to jen jedna věc. Díky tomu ale posune své hranice. Hranice, které nastavil sám sobě.

Lenka Pavlíková
Miluji osobní rozvoj, inspiruji a předávám nástroje k dosažení zdraví a životní svobody. Jsem autorkou e-booku 9 kroků k životní svobodě. Tento e-book je průvodcem pro každého, kdo se chce zbavit různých omezení, která člověku brání jít si za svými sny a touhami. Více o mně si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů