Tip na snadnější usínání aneb Využijte sílu cyklů

Pro pevné zdraví psychické i fyzické potřebujeme rovnováhu. Musíme respektovat cykly. Den a noc, světlo a tma. Jin a jang. Dvě poloviny, které k sobě neodmyslitelně patří a vytváří celek. Když se jedna ze stran vychýlí, vychýlí se i ta druhá. Tak vznikají zdravotní i psychické problémy.

Nedávno jsem na facebookové stránce Žena v harmonii psala o tom, že bychom měli respektovat cykly. Žít s nimi v souladu. Dodržovat je. Proč? Protože je to pro naše tělo i duši přirozené.

Tajemství denních cyklů k nastolení rovnováhy, pohody i zdraví

Tak, jak fungují cykly roční, to znamená čtvero ročních období, fungují i ty denní. Dnes se zaměříme na denní. Je to snadné, postačí vám selský rozum. Využijte sílu cyklů ve svůj prospěch.

RÁNO

Pokud jste v poměrně dobrém zdravotním stavu, nejvíce energie máte ráno, když vstanete. Tak, jako slunce vyjde na oblohu a stoupá výš a výš, totéž se děje i s naší energií. V době od rána do poledne máme vykonávat náročnější pracovní úkoly. Udělejte všechno, kde potřebujete nejvíce mentální i fyzické energie.

POLEDNE

V poledne je slunce nejvýše a po obědě začne pomalu klesat. Stejně, jako ustupuje energie v nás. Proto je dobré si na odpoledne plánovat činnosti, při kterých můžete pomalu zvolnit a nepotřebujete být v plném nasazení.

VEČER

Po západu slunce do půlnoci energie klesá na minimum a my bychom měli postupně své tělo i ducha nachystat na odpočinek a ke spánku. Pokud to porušujeme, nemůžeme usnout.

Proč nemůžeme klidně usnout?

Je to způsobeno mnoha příčinami, ale i tak vám řeknu pár důvodů, ať to můžete změnit.

  1. Porušujete denní cykly, jak už jste se dočetli.
  2. Jíte večer a trávicí systém musí začít pořádně makat.
  3. Jíte ovoce noc. Dodáváte tělu cukry v době, kdy to nepotřebuje. Organismus znovu nastartujete, místo abyste se postupně dostali do klidové fáze a odpočívali. Proto je vhodné jíst ovoce dopoledne.
  4. Začnete pracovat na mentálně náročné práci a sedíte u toho do noci.
  5. Přemýšlíte, co máte druhý den udělat, na co jste zapomněli anebo přemítáte o osobních nebo pracovních problémech.
  6. Máte psychické potíže a nedokážete se zklidnit.
  7. Nepracujete sami se sebou vědomě.

Při usínání mám mnoho myšlenek, které nejdou zastavit

I když vám při ulehnutí do postele běží hlavou stovky myšlenek, musíte svou mysl zklidnit vědomě. Ano, někteří z vás používají léky na spaní a na zklidnění, ale jediný důvod, proč to děláte, je, že jste odpojeni od potřeb svého těla a duše. Nenasloucháte, co vám tělo říká. Jdete proti sobě a pak se snažíte své tělo i duši umlčet psychofarmaky.

Tip jak na snadnější usínání najdete na konci článku.

Jak mají denní cykly dodržovat noční sovy?

Možná někdo z vás začne oponovat, že se vám v noci pracuje nejlépe. Také jsem to tak dříve měla. Postupně jsem to změnila, protože jsem si uvědomila, že se mi v těle vytváří neustálý deficit. Ráno jsem vstávala jako každý jiný, ale cítila jsem únavu. A spát celé dopoledne není přirozené a taky mě nebaví prospat půl dne, zatímco svítí slunce. Zjistila jsem, že musím jít tak dvakrát do týdne dřív spát, abych deficit vyvážila. Nikdy to ale nebylo úplně ono.

A tak jsem začala dodržovat denní cykly, které jsou příjemnější a přirozenější. Chodím spát dřív a ráno se mi vstává mnohem příjemněji. Je to otázka cviku. Tělo se rádo přenastaví.

Co když pracujete na směny?

Pokud pracujete na směny, nebudete nikdy zcela v rovnováze a patrně se ani nebudete cítit energeticky dobře. Každý jsme z jiného těsta, někdo to zvládne líp a někdo hůř. Je to na každém, co je ochoten obětovat. Důležité je, že pokud tápete, proč vám není dobře, může být právě tohle jeden z faktorů, který budete muset změnit.

Tip na snadnější a klidnější usínání

Cykly jsou základ a k němu patří i snadné a příjemné usínání. Dám vám tip, který používám několik let, funguje skvěle.

Lehněte si do postele a začněte sledovat svůj dech. Nádech a výdech. Myšlenky vám budou neustále někam utíkat. Vy je musíte vědomě opouštět a zas a znovu se soustředit jen a jen na svůj dech.

Až ucítíte, že jste zklidnili myšlenky, přidejte k vědomému dechu mentální očistu. To znamená, že si představíte, že vdechujete stříbrný, bílý nebo zlatý vzduch (jakákoli barva, která ve vás vyvolává představu čistoty a zdraví). Je to proud vzduch protkaný barvou čistoty a plný všeho, co vyživuje a uzdravuje vaše tělo i ducha.

S nádechem si tedy mentálně vizualizujete uzdravení a s výdechem vytvořte představu, jak vše špatné z vašeho těla i mysli odchází. Vše těžké jakoby vytáhněte z každé buňky i orgánů pryč a v představě spalte.

Při výdechu pravděpodobně neuvidíte proud stejné barvy, jakou vdechujete. Bude černý, šedý, špinavý. Tak je to v pořádku. Jsou v něm nečistoty a ty nejsou nikdy moc pěkné. Nebraňte se tomu, je to přirozené. Sledujte, jak se po určité době barva výdechu mění v čistší a světlejší, až se prodýcháte k barvě nádechu.

Když tohle cvičení budete praktikovat každý den, začnete nejen klidně usínat, ale dostanete se do přirozených cyklů. Pro vaše tělo to bude pohlazení. Přirozené a uzdravující. Pocítíte klid a ráno vstanete svěžejší. Navíc začnete vědomě svůj mozek programovat na uzdravení a zdraví.

Vytvořte si z usínání příjemný rituál

Vytrvejte a vytvořte si z usínání večerní rituál. Vytvořila jsem si ho sama a už léta ho dodržuji. Je velice příjemný, a navíc efektivní. Vyzkoušejte ho taky a do komentářů mi napište, jak se vám usíná. Věřím, že se po pár dnech nebo týdnech začnete na usínání těšit.

Lenka Pavlíková
Miluji osobní rozvoj, inspiruji a předávám nástroje k dosažení zdraví a životní svobody. Jsem autorkou e-booku 9 kroků k životní svobodě. Tento e-book je průvodcem pro každého, kdo se chce zbavit různých omezení, která člověku brání jít si za svými sny a touhami. Více o mně si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů