Kolik stojí podnikatele vyhoření nebo vyčerpání?

Možná jste o tom takhle ještě nikdy nepřemýšleli, ale vyhoření stojí každého pěkný balík peněz. Jak to myslím? Hned vám to prozradím, otevře vám to oči. Vezměte v potaz i to, že na výdělek má vliv nejen samotné podnikání, ale i soukromý život. Vše spolu souvisí a i to, jak se cítíte mimo práci, má přímý vliv na vaše podnikání. Je to tak 50/50.

V době, kdy se vám skvěle dařilo

Vzpomeňte si nebo si k ruce vezměte účetnictví a podívejte se, kolik jste vydělali za rok v době, kdy se vám skutečně dařilo a práce vám šla pěkně od ruky. Možná to nebyl jen rok, ale řada let. Napište si částku, kterou jste za tu dobu vydělali.

Navíc chci, abyste zavzpomínali, jak jste se tenkrát cítili. Určitě jste měli dostatek energie, elánu, kypěli jste skvělou náladou. Radovali se z úspěchu a věřili, že tohle nikdy neskončí. Možná jste prožívali nejlepší léta svého života. Nevím, ale vy to víte. 😊

V době, kdy se vám nedaří

A teď si napište, kolik vyděláváte nyní, v době, kdy se vám nedaří. Opět to nemusí být jen jediný rok, ale několik po sobě jdoucích. Je možné a velmi pravděpodobné, že vaše podnikání nebo něco v osobním životě uhasíná postupně.

Znovu chci, abyste si představili a oživili si, jak jste se po celou dobu cítili. Jakými náladami jste procházeli nebo procházíte. Kolik radosti máte ze současného života i podnikání.

Teď to porovnejte! Jak velký rozdíl to je?

Kolik vás stojí to, že jste přetažení, vyždímaní a nakonec i nevýkonní?Určitě jste si všimli, že pokud jste vyčerpaní, neuděláte tolik práce nebo vás to stojí neúměrně mnoho sil. Pracujete více méně vůlí. Kolik jste vydělali tenkrát, když jste byli nabití a sršeli jste nadšením a optimismem? Jaký rozdíl je v tom, jak jste se cítili tenkrát a jak dnes?

Finanční rozdíl, který jste si spočítali, může jít do poměrně vysokých částek. Vyhoření totiž stojí někoho z vás desetitisíce a jiného statisíce korun. To je daň za vyhoření!

Co tím chci říct?

Že se vám vyplatí do sebe nainvestovat a zvolnit. Nainvestujte do svého růstu i zdraví a opravdu zvolněte. Kdybych vám tohle řekla v době, kdy jste ještě nebyli na dně, namítali byste, že zvolnit nemůžete, protože máte závazky a těm musíte dostát.

Vyjmenovali byste mi tisíce důvodů, abyste odůvodnili, proč to nejde. Platby dodavatelům, vlastní náklady, zodpovědnost vůči firmě, rodině atd. Nebudete vyhazovat peníze za nějaké doplňky stravy! Vždyť je to drahé.

Úplně na rovinu vám řeknu, že doteď vás to stálo mnohem, ale opravdu mnohem víc. Setkávám se s tím dnes a denně. Chápu vás a vím, že každý z vás má plno závazků, které si na sebe ušil.

Možná vám proběhne hlavou, že si přece nemůžete sednout, dát nohy na stůl a na všechno se vykašlat!

To také vůbec netvrdím a ani to po vás nechci.

Tvrdím, že vaše oběť, cena za to, že jste zůstali uvěznění v kolotoči, kdy jste si nesedli a v klidu si neanalyzovali mnoho otázek, byla moc vysoká!

Už jste si spočítali, jak velký finanční rozdíl je mezi obdobím, kdy jste byli nahoře a kdy dole? Jak jsem už zmínila.

Vyhoření stojí desetitisíce, ale i statisíce, které byste měli, kdybyste se včas zastavili, našli a nastavili si větší vnitřní klid, ujasnili si, proč to všechno doopravdy děláte a měli byste dělat. Jaký vám to dává smysl, co od svého života očekáváte a jestli je cesta, po které jdete, ta, po které jste vždycky jít chtěli.

Pokud vám to nedává jiný smysl než jen finanční, je to opravdu málo a po čase budete zase vyždímaní

Smysl je tou nejlepší motivací. Jde zevnitř. Smysl je motor, který neuhasíná. K tomu ale potřebujete znát mnoho odpovědí a umět si pokládat správné otázky. Pár si jich proto položte, protože tohle je cesta z vyčerpání a vyhoření.

 • Co bylo důvodem k podnikání? Jakou jste měli představu?
 • Naplnili jste ji, nebo je na míle vzdálená od původní myšlenky a touhy?
 • Jak moc jste uplatnili svůj potenciál?
 • Využili jste své silné stránky, nebo jste se bičovali k tomu, být silný tam, kde jste nejslabší?
 • Znáte vůbec své nejsilnější stránky?
 • Držíte se svých hodnot?
 • Stojíte si za tím, co je pro vás důležité a bez čeho nechcete žít, nebo jste podlehli tomu, že na svých hodnotách v dnešní době nemůžete stavět?
 • Dovolili jste sami sobě vyrůst, nebo jste se drželi raději při zemi?

Tohle je pár otázek, na které je potřeba si odpovědět, protože i díky nim sami sebe lépe poznáte a naleznete v sebe větší důvěru. Budete blíž k nalezení správné cesty. Té, která je pouze vaše.

Když naleznete vnitřní klid, půjdete rozhodně cestou, která pro vás bude lehčí a vhodnější. Navíc vás povede intuice. Možná si řeknete, co je to za blbost? Máte jasně dáno, kam a kdy chcete dojít. Jenomže pravě tohle jasno se stává velkým nejasnem!

Vyhoření totiž není nic jiného než ztráta smyslu

Toho, proč to všechno děláte. Pamatujte na jedno. Nikdy nevyhoříte, pokud bude rozdíl mezi realitou a vaší představou co nejmenší.

Vyhoření znamená, že realita je na míle vzdálená vaší touze a představě o vašem životě a podnikání.

Zastavte se, protože jinak nikdy nezjistíte, kde přesně děláte chyby a kde se nacházíte. Chybí vám nadhled a ten nemůžete mít, když nemáte klid v hlavě a v duši. Začněte tím, že si uděláte každodenní rituál. Nejlépe ráno, abyste se nahodili do nového dne.

Rituál 

Vymyslete si takový rituál, u kterého nebudete myslet na starosti a vyčistíte si hlavu. Cokoli, co vám zlepší náladu a budete se těšit na to, že se můžete pustit znovu do práce. Osobně každé ráno čtu knihy o seberozvoji, které mi dodávají energii a chuť jít dál. Umožňují mi růst a dávají nadhled. Je to skvělé nakopnutí. I kdybyste četli jen patnáct minut, dodá vám to hodně energie a chuť jít zas něco dalšího tvořit. Najděte si něco podobného nebo stejného. Pouze s podmínkou, že vás to musí těšit!

Proveďte si audit – kde ztrácíte energii? 

Udělejte tento důležitý krok! Pojmenujte si, kde ztrácíte nejvíce energie. Napište si to. Co je to, co vám bere chuť do života? Po čem se cítíte být vyždímaní? Někdy je to určitá část vaší práce a někdy to může být vztah, ať už pracovní, nebo soukromý.

Jaká role ve vašem životě to je? Role šéfa? Nebo vás ubíjí vztahy se zaměstnanci, s dodavateli nebo vás vyčerpává neustálé řešení problémů, psaní mailů? Pojmenujte to, co vás ničí, ať to můžete změnit.

Není nic horšího, než upínat nejvíce pozornosti a plýtvat energií tam, kde mizí v černé díře. A věřte, že to dělá velké procento lidí. Až najdete svou slabinu, to znamená místo, kde si budete jisti, že vám uniká energie, vymyslete způsob, jak to změnit, a změňte to.

Dám příklad.

Každé ráno vyřizujete desítky mailů. Strávíte tím hromadu času, nebaví vás to, protože víte, že byste mohli dělat něco užitečnějšího. A máte pravdu! Maily vám může vyřizovat někdo externí. Může odpovědět na nepodstatné a podstatné vám přeposlat. Zjistíte, že z hodiny nebo dvou vám vyřizování zabere možná jen dvacet minut. Také vám to nevezme energii! A o to jde. Naučte se činnosti, které vás ničí, předat na někoho, koho tato činnost baví.

Zbavte se strachu a představy, že v podnikání nemůžete zvolnit anebo že nejde práci delegovat.

Můžete a lze to. Dokonce musíte. Přinese vám to ovoce. Naučte se jít si více na ruku. Strach člověka dostává pod tlak. A dělat pod neustálým tlakem s sebou přináší vyčerpání jak na fyzické, tak na psychické úrovni.

Nemáte na to peníze?

Znovu vás chápu. Ano, můžete být i v situaci, kdy na to prostě nemáte. Pak máte dvě varianty.

 • První varianta je udělat si jasno v tom, kam přesně proudí vaše peníze. Mnohdy je vypouštíte i v době krize někam, kde je to zbytečné a dávno marné. Tyto peníze využijte ve svůj prospěch. Tím myslím předat činnost, kterou nesnášíte, a zaplatit za ni. Takové vyřizování mailů vám někdo externě udělá za pár kaček. Někdo, kdo miluje kancelářskou práci.
 • Druhá varianta je, že když opravdu nemáte peníze, musíte si to přerovnat ve své hlavě. Ano, vím, že to není snadné, nicméně je to jediný způsob, jak něco změnit a moci dělat to, v čem jste začali a vidíte v tom smysl. Všechno v životě je jen o úhlu pohledu! Na stejnou věc se můžete dívat jako na katastrofu, nebo na výzvu. Nebo se můžete na svůj život dívat jako na cestu, kde každým krokem rostete, protože tak by to mělo být. V obou variantách je nutný růst. Nadhled získáte jedině tím, že se naučíte chápat souvislosti, které se vám dějí, jinak.

Pro dnešek to myslím stačí. Důležité je udělat změnu a ideálně teď hned!

 1. Zodpovězte si na otázky týkající se smyslu, které jsem vám v článku položila.
 2. Začleňte do svého života rituál.
 3. Udělejte si audit svého stavu, ať ho vidíte jasněji.

Můžete podnikat a žít s lehkostí. Můžete si podnikání i život užívat. Jediné co potřebujete je, rozhodnout se pro to!  Stáhněte si e-book 5 rad, jak začít hořet a nevyhořet. Rozhodně vás podpoří a ukáže cestu. Stáhněte si ho kliknutím na obrázek.

Lenka Pavlíková
Miluji osobní rozvoj, inspiruji a předávám nástroje k dosažení zdraví a životní svobody. Jsem autorkou e-booku 9 kroků k životní svobodě. Tento e-book je průvodcem pro každého, kdo se chce zbavit různých omezení, která člověku brání jít si za svými sny a touhami. Více o mně si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů